Dušníky nad Vltavou

zpracovali:
Katka & Honza

cesta do Dušník

nejlepší je to samozřejmě autem. Nejlépe jet po dálnici (majitelé dálničních známek mají výhodu) směrem na Drážďany. Kdo dálniční známkou nedisponuje, může zvolit souběžnou státní silnici, na kterou se nejlépe dostane po dálnici (nebojte - jde o neplacený úsek), ze které sjede na kopečku za benzínovou stanicí Jet (ta žlutomodrá chaloupka) doprava. Pak se musí odbočit doprava a potom už jen rovně a rovně a rovně až k Veltrusům.

Ale zpět na dálnici: Asi po 15 kilometrech (ta čísla neberte úplně vážně) je sjezd Úžice a Kralupy nad Vltavou. Jak už tušíte, to je ten pravý, kde byste měli pohodlí čtyřproudé silnice opustit a vrhnout se poznávat taje místních komunikací. Jeďte směrem na Kralupy. Tzn. ze sjezdu doprava a pak ještě jednou doprava. Vzápětí následuje odbočka doleva na Kralupy, ale tu už přenechte jiným řidičům a pokračujte rovně. Nechcete-li se ovšem podívat na průmyslové maloměsto. Přejedete železniční přejezd - pozor, jakmile padají závory, vlak je asi 50 metrů od nich - tady to mají opravdu dobře spočítané.

Pokračujte dále, až narazíte na první odbočku na Veltrusy (je to doprava). Poznáte to také podle toho, že po levé straně vidíte Kaučuk Kralupy (různé komíny a trubky a tak (sem tam nějaký plamen a čmoudík). Sjedete tedy z hlavní silnice a už míříte do Veltrus. Tam ale nejezděte a těsně před městem odbočte doprava po hlavní (na té křižovatce je vlevo jakási podivná benzínová pumpa). POZOR: tato objížďka na elektronické mapě chybí, tak se nelekněte. Jeďte opatrně - jsou tam občas celkem velké díry ve vozovce. Na další křižovatce pozor, protože přestože se zdá, že jste na hlavní, není tomu tak, takže doporučuju dát přednost vozům jedoucím zleva. Popojedete ještě asi sto metrů za tuto ošemetnou křižovatku a už abyste brzdili, protože musíte jet doleva směrem na Všestudy.

Pak už skoro není kde zabloudit (snad nikoho moc nepřeceňuju ;-) ). Prostě jedete pořád po hlavní - což také znamená proplést se Všestudy (je tam pár hezkých zatáček - pozor, abyste neskončili v místním hostinci). Podjedete dálnici (její nedávno opravený most už snad něco vydrží) a naskytne se vám pohled na chmelnice. Jen co jimi projedete, už vidíte Dušníky (ty stodoly, to je ono). Hlavní silnice (ale poznejte hlavní a vedlejší) prudce zahýbá doprava, aby obec minula, ale vy se nenechte zmást a pokračujte rovně do útrob vsi (jestli se tak těch pár stavení dá vůbec nazývat).

Ovšem možná je jednodušší se podívat na mapičku na připojeném odkazu. ;-)


Zvětšit mapu